top of page

אשת חיל (פרשת חוקת)

ובערת הרע מקרבך

ולעניינו - בת ישראל שהיתה נוהגת ללבוש בגדים לא צנועים, מלבד המצוה שיש לה ללבוש מכאן ואילך בגדים ראויים וצנועים, יש לה גם מצוה לאבד את הבגדים הקודמים שלה ולהיפטר מהם.

ולא כמו אותן שטועות וחושבות שכיון שכעת אינן משתמשות בלבושים הלא צנועים, הן יכולות להעביר ו׳לתרום׳ אותם לחברות שלהן אשר ממילא אינן מקפידות על צניעותן. דבר זה אינו נכון, כיון שכמו שהבגד נאסר לאחת, כך הוא נאסר לשניה.

לכן מי שיש לה בביתה בגדים או אביזרים שאינם עולים בקנה אחד עם הצניעות, תזדרז ובהקדם האפשרי תפטר מהם לחלוטין. תזרוק אותם לאשפה וחסל! היא לא תעבור על "בל תשחית", היא תקיים מצות "ובערת הרע מקרבך".

לפני זמן מה הגיעה למדרשה שלנו בחולון (מדרשה אקסטרנית ללמודי יהדות לרווקות) בחורה כבת 20 והשתתפה בקביעות בשעורי התורה. הבחורה התחזקה מאד, וכעבור מספר שבועות הופיעה במדרשה כשבידיה שקית גדולה במיוחד, שבתוכה היו שלל בגדים, ואביזרי ביגוד אחרים לא צנועים.

הבחורה פנתה אלי ואמרה לי כי אינה חפצה יותר ללבוש מלבושים בסגנון הזה ויש ברצונה לבער ולהפטר מהם לעיני כל בנות המדרשה.

ואכן, בסוף השיעור, לעיני כל הבנות, הוציאה מהשקית את הבגדים הלא ראויים ואמרה בקול רם ונרגש: "הריני באה לקיים מצות עשה מן התורה ׳ובערת הרע מקרבך׳".

כשסיימה לומר את דבריה. לקחה מספרים גדולים ובשמחה ובמרץ גזרה פריט אחר פריט משלל הביגוד שהביאה.

כשסיימה לגזור ולהשחית את כל מה שהביאה, אחזתי בידיה בהתרגשות וברכתי אותה, כי בזכות המעשה שעשתה ובזכות המסירות שלה להיות צנועה, כשם שהיא גזרה כאן בעולם הזה את הבגדים הלא רצויים על ה׳ יתברך, כך, מדה כנגד מדה, ה׳ יתברך יגזור מעליה כל גזרות קשות ורעות ויגזור עליה גזירות טובות ומתוקות וכו'. כל הבנות ענו אמן.

המעשה הזה היה ביום חמישי בלילה.

והנה במוצאי שבת, יומיים אחרי המעשה, עברה אותה בחורה תאונת דרכים קשה. הרכב בו נסעה נכנס חזיתית בחומת בנין במהירות גבוהה. מעוצמת ההתנגשות הרכב איבד לחלוטין את צורתו, וכל מה שניתן היה לראות זו חתיכת פח ׳מקומטת׳. בקושי רב הצליחו לחלץ את הבחורה מתון הרכב ולהבהיל אותה בדחיפות לבית החולים הקרוב ביותר.

למרבה הפלא היא לא איבדה את הכרתה, אך חשה כאבים עזים בחלקים שונים בגופה ובפרט באזור הגב.

כעבור מספר שעות של בדיקות וצילומים נכנס לחדרה פרופסור בכיר כשהוא אוחז בידו תצלום המשקף את חוליות גבה ואמר לה: "ראי, את אמנם לא מבינה ברפואה, אך אני מרגיש צורך לשתף אותך ולספר לך, כי מה שהיה אתך הוא לא אחר מאשר נס! הביטי כאן על התצלום וראי, כי אם המכה היתה פוגעת פנימה יותר במילימטר אחד(!), היית ככל הנראה נכה לכל החיים. אין לי מושג איך מתאונה בעוצמה כזו יצאת כך, שבסך הכל הפגיעה שלך קלה יחסית ורוב המכות שלך הן יבשות. כנראה שיש לך קשרים למעלה..."

כשהבחורה סיפרה לי מאוחר יותר מה אמר לה הפרופסור, הוסיפה ואמרה: "אין לי כל ספק שהנסים שהתרחשו אתי בזמן התאונה ולאחריה היו בזכות אותו מעשה שעשיתי ביום חמישי, וה׳ יתברך פעל אתי מדה כנגד מדה, שכשם שאני גזרתי את הבגדים הלא צנועים, כן הוא גזר מעלי כל מיני גזרות קשות ורעות, ומי יודע אלו גזרות נגזרו עלי, וברוך ה׳ התבטלו!

כמה גדול הכח במצוה הזו של ׳ובערת הרע מקרבך׳.

ביעור הרע אינו כולל רק בגדים ואביזרים לא צנועים וכדומה, אלא כל מה שנחשב לרע בעיני ה׳ יתברך, כגון: תמונות לא צנועות, דיסקים של cd ו-DVD עם תכנים שליליים, תכשיטים או אביזרים עם הסמלים של הדתות האחרות (כגון הנצרות והאיסלם), מכשירי פלאפון לא כשרים (הכוללים בתוכם int), ספרים או כתבי יד שהתוכן שלהם הוא מינות וכפירה ועוד...

כל אלו נחשבים רעים בעיני ה׳ יתברך ויש מצוה לבער אותם.

המצוה של ביעור הרע מקרבנו נותנת כח שיתבטל הרע גם בשאר העניינים בחיינו. וזה בדוק ומנסה!

22 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

אשת חיל (פרשת בלק)

אמונת חכמים נאמר בתהילים: "אֶקְרָא לֵאלֹהִים עֶלְיוֹן לָאֵל גֹּמֵר עָלָי". מפרשת הגמרא במסכת כתובות: "אֶקְרָא לֵאלֹהִים" - אני קובע לאלוקים איך כביכול תהיה ההלכה. "לָאֵל גֹּמֵר עָלָי" - הקדוש ברוך הוא

אשת חיל (פרשת קורח)

בשכר הצניעות זוכים לזיווג הגון בחורה רווקה השומרת על צניעותה מגדילה מאוד את סיכוייה לקבל זיווג הגון וצדיק, כמו שנאמר בתהלים (קכה, ג): "כִּי לֹא יָנוּחַ שֵׁבֶט הָרֶשַׁע עַל גּוֹרַל הַצַּדִּיקִים". מפרש

אשת חיל (פרשת נשא)

התורה יקרה היא מכל המתנה הכי יקרה שנתן הקב״ה לעם ישראל, באהבתו האין סופית אלינו היא התורה הקדושה. וכמו שאנו אומרים בתפילה: "אהבת עולם בית ישראל עמך אהבת, תורה ומצוות... אותנו למדת". בלי תורה - אין חיי

Comments


bottom of page