top of page

אשת חיל (פרשת קדושים)

לא להכשיל

כמה צריכות בנות ישראל להיזהר לבל יכשלו אחרים על ידן ובכך להפוך למחטיאות הרבים.

קיימת מכשלה נוספת (שלא במתכון) אצל נשים הנוהגות לצאת מביתן כשהן לבושות בחלוקים. אמנם זה נוח, זה זמין, זה קליל, אך בהחלט זה גם עלול להכשיל. חלוק יכול להיות נחמד לבית, אך לא לרחוב! גם אם הוא יפה, רחב או ארוך, הוא אינו מתאים לרחוב. אשה המתהלכת בחלוק, משדרת בהופעתה מראה ביתי, מראה חופשי, בסגנון של פתיחות. אמנם, כפי שציינו, אין כונתה לכך, אך עובדה היא שעבור הגברים המתבוננים בה, מראה זה עלול להביא להרהורים וחלילה למכשלה.

ולכן, יש להימנע ממנהג זה ('מנהג' אותיות 'גהנם') בכל צורה ובכל מצב, ולא לצאת מהבית עם חלוק.

בדורנו אנו ישנן כאלו היכולות להחטיא את הרבים אף מבלי לצאת מהבית. איך יתכן? על ידי הפייס-בוק. כאשר בנות מעלות לפייס-בוק תמונות שלהן (ובדרך כלל אלו אינן תמונות מהכותל המערבי...), ומאות זוגות של עיניים ולפעמים אף יותר עלולים להיכשל בהן. כמה נורא!

הבן איש חי מספר: אשה צדיקה נפטרה לבית עולמה. כאשר הגיעה לעולם העליון מצאו כי כל מעשיה היו כדת וכהלכה, וקבעו את מקומה בגן עדן.

והנה, אחרי כמאה שנה שהיא נמצאת בגן עדן ונהנית מזיו השכינה, כאן בעולם הזה מצא בחור את תמונתה משכבר הימים והתבונן בה במבט כושל. באותה שעה בשמים קראו לאותה אשה שכבר מאה שנה היתה בגן עדן וגזרו עליה לעבור לשער שממול... נורא נוראות...

עם כזה כישלון, איך יתכן שבנות בדורנו יכניסו ביודעין את תמונותיהן בפייס-בוק כדי שיראו אותן?! האם זהו כבודן של בנות ישראל?! פשוט שלא!

כל בחורה ואשה שמתנתקת מהפייס-בוק ומוחקת את תמונותיה, תדע שבכך מקריבה היא קורבן לה׳, וקורבן לשון התקרבות, שבמעשה זה זוכה היא להתקרב לאהוב מכל, לאבינו הגדול.

פעם ניגשה אלי בחורה נאה וספרה לי שבעקבות ההתחזקות שלה החליטה למחוק מהפייס-בוק את תמונותיה, ׳שזכו׳ כל אחת מהן לכ-3,000 Like (סימון של מציאת חן בעיני הרואים). התרגשתי מאד ואמרתי לה שאמנם ׳הפסידה׳ 3,000 Like של בשר ודם, אך הרויחה Like אחד גדול של אדון הכל! אשריה.

אשה נשואה, גרושה או אלמנה, חייבת מהתורה לשים כיסוי ראש (זה לא רק לחרדיות). לכיסוי הראש של האשה יש שתי מטרות עיקריות:

לכסות את השער, ועל זה נאמר "וְלֹא יִרְאֶה בְךָ עֶרְוַת דָּבָר", כי "שער באשה - ערוה". לא למשוך תשומת לב. שיער האשה הינו מושך באופן טבעי, והראיה: כמה מספרות יש? כמה משקיעות הנשים בשערן - גוונים, פסים, צבעים, תוספות וכל האופנות המתחלפות אחת לשבוע?

כיסוי ראש הוא חובה. ישנן נשים שהן טובות ובעלות חסד, ונדמה להן כי כיסוי הראש הוא רק ענין של חומרה שאפשר לוותר עליה.

מסופר על אשה כזו שהיתה טובת לב, תורמת לצדקה, בעלת חסד, מתפללת לרוב, אבל... כיסוי ראש היא לא שמה.

לאחר שנפטרה בשיבה טובה היא הגיעה לבית-דין-של-מעלה, שם שקלו את זכויותיה, ואכן ראו שהנפטרת מלאה בקדושה ובמצוות.

חרצו את דינה לגן עדן. כל המלאכים הלבנים שנבראו ממעשיה הטובים החלו להוביל אותה לגן עדן, והיא כבר חשה את הריחות הטובים... את הניגונים המתוקים... "פִּתְחוּ לִי שַׁעֲרֵי צֶדֶק אָבֹא בָם"...

הנה היא מתקרבת לשערי גן העדן... ופתאום - היא לא מצליחה להיכנס!

היא מנסה שוב ולא מצליחה להיכנס... היא מסתובבת לאחור ורואה שהשיער הגלוי שלה נתקע בדלת גן עדן...

הרב נסים יגן זצ״ל היה נוהג לומר שלא כל אשה חייבת בכיסוי ראש, אלא רק אשה שיש לה ראש. ״מי שאין לה - לא חייבת, היא פטורה..."

11 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

אשת חיל (פרשת בלק)

אמונת חכמים נאמר בתהילים: "אֶקְרָא לֵאלֹהִים עֶלְיוֹן לָאֵל גֹּמֵר עָלָי". מפרשת הגמרא במסכת כתובות: "אֶקְרָא לֵאלֹהִים" - אני קובע לאלוקים איך כביכול תהיה ההלכה. "לָאֵל גֹּמֵר עָלָי" - הקדוש ברוך הוא

אשת חיל (פרשת חוקת)

ובערת הרע מקרבך ולעניינו - בת ישראל שהיתה נוהגת ללבוש בגדים לא צנועים, מלבד המצוה שיש לה ללבוש מכאן ואילך בגדים ראויים וצנועים, יש לה גם מצוה לאבד את הבגדים הקודמים שלה ולהיפטר מהם. ולא כמו אותן שטועו

אשת חיל (פרשת קורח)

בשכר הצניעות זוכים לזיווג הגון בחורה רווקה השומרת על צניעותה מגדילה מאוד את סיכוייה לקבל זיווג הגון וצדיק, כמו שנאמר בתהלים (קכה, ג): "כִּי לֹא יָנוּחַ שֵׁבֶט הָרֶשַׁע עַל גּוֹרַל הַצַּדִּיקִים". מפרש

Comments


bottom of page