top of page

הסיפור שלי (פרשת חוקת)

ההודאה היא הסגולה הטובה ביותר

מספר הרב שלום ארוש שליט״א בספרו ׳שעריו בתודה׳, באה לפני אשה ששנים רבות אינה מצליחה להביא ילדים, וסיפרה לי, שאין דבר שהיא לא ניסתה: תפילה, תשובה, צדקה, סגולות שונות, קיבלה קבלות, פדיונות, טיפולים, תזונה נכונה וכו׳ וכו׳, והיא ובעלה כבר ממוטטים נפשית ועומדים על סף יאוש.

הלעולם לא תבוא הישועה? הלעולם לא יזכו לחבוק ילד משלהם? אמרתי לאותה אשה: "תעזבי את כל הסגולות, וגם אל תתפללי שיהיו לך ילדים כלל, אלא תעמדי כל יום שעה לפני ה׳, וכל השעה רק תגידי ׳תודה רבה׳, תודה רבה לך בורא עולם על כך שעד היום לא נתת לי ילדים, כי בודאי זה הטוב ביותר בשבילי שעד היום לא נתת לי ילדים, כי בודאי רק כך אני אגיע לתיקון שלי..."

וכן, תאמרי תודה לה׳ על כל חברה שנולדו לה ילדים, ותעבדי על ׳עין טובה', שתשמחי באמת בכל פעם שאת שומעת שנולד תינוק לאחת מחברותיך, ורק בסוף תבקשי בקשה קצרה: "מלך העולם, אם טוב בעיניך תן לי בנים׳ - ואני מבטיח לך שיהיו לך ילדים!"

שאלה אותי האשה: "במה זה יותר טוב ממה שכבר עשיתי? שהתפללתי ובכיתי, והתחננתי, עשיתי תשובה וכו׳? עניתי לה: "ההבדל הוא, שע״י התודה את תגיעי לאמונה, כי התודה פירושה שאת מאמינה שהכל לטובה, ואת מאמינה שהכל במדויק ואין שום טעות במה שאין לך ילדים עד השניה הזאת, ואת מאמינה שהכל בידיים של השם, ושהסיבה היחידה שאין לך ילדים הוא אך ורק בגלל שככה ה׳ רוצה - כל זה מתבטא בתודה שאת אומרת.

בלא התודה, את מתפללת, מתחננת, עושה תשובה וכו׳, אבל בתוך ליבך עדיין ישנה כפירה, ואת עדיין תולה את ישועתך בהשתדלות, בטבע, ואז את מתייאשת, כשנדמה לך, שעל פי הטבע אי אפשר לך שתביאי בנים, ונמצא, שאת תלויה בסיבות אלה או אחרות, גם יש לך האשמות עצמיות או כלפי אחרים, או כלפי הקב״ה, ואם כן, בודאי את נכשלת בעוון הנורא, של בכיה של חינם, לכן צריך שבנוסף להודאה, תעשי תשובה על הבכיינות, וכך תאמרי: "הנני מתחרטת על כך, שעד היום לא האמנתי שזה הטוב ביותר בשבילי, ומבקשת סליחה על כל מה שהתבכיינתי והצטערתי והתעצבתי והתלוננתי והתייאשתי וכו׳.

הכלל הוא, שרק ע״י התודה, את תגיעי לאמונה השלימה, שאין עוד מלבדו והכל תלוי רק בה׳ יתברך, וכל מה שהיה עד היום וכל מה שיהיה בעתיד, הכל לטובה וכו', וע״י זה כל התפילות שכבר התפללת עד היום, ושהתפללו אחרים עליך - יתקבלו.

כי הסיבה לכך שהתפילה לא מתקבלת הוא משום שחסר לאדם אמונה, ואמונה, פירושה - שמה שהיה עד עכשיו זה הכי טוב!

צריך להתחזק מאוד באמונה, תמיד, ובפרט בהכרת תודה להקדוש ברוך הוא. אחד הנקודות שאנו פוגשים מידי יום ביומו בהכרת הטוב זוהי עת אמירת ברכות השחר. הכרת התודה האמיתית, ונקודת האמונה החזקה שבכל יום אנו מקבלים מחדש כל הטובות המרוכזות בברכות השחר שתיקנו לנו רבותינו, נותנת לנו להיכנס לתחושת שגרה, מה שמעלים מאיתנו את יסוד התודה והחיזוק היום יומי שאנו אמורים לקבל מאמירת ברכות השחר. כדאי לנסות לפני כל ברכה לשהות כחצי דקה ולהודות לה' בפה מלא על הטובה המרוכזת בברכה שלפנינו.

יהי רצון שהקב״ה יחזק את כולנו בעצות טובות, ונזכה תמיד להתחזק בתודה והודאה ועל-ידה נזכה שהקב״ה יפתח לנו שערי הישועות, ונראה ניסים ונפלאות, ונצא מכל המחסומים והבעיות והקשיים לאור גדול. כל אחד עם בעיותיו וקשייו אם בפרנסה, זיווג, בנים, רפואה, חינוך הבנים, שלום בית וכו׳, נזכה לראות בגאולה השלימה והאמיתית במשיח צדקנו ובבניין בית מקדשינו אמן. (ויוציא עמו בששון)

18 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

הסיפור שלי (פרשת מטות)

מספר הרב זילברשטיין שליט״א בספרו ׳ברכי נפשי׳, לפנינו סיפור מרטיט שקיבלנו מהרב פ.ס. שהיה עד למעשה. כמידי שנה, נוסע אני לחו״ל בשליחותה של אחת המוסדות החשובים בעיר ׳בני ברק', על מנת לגייס כספים להחזקת המ

הסיפור שלי (פרשת פנחס)

להיות "בן אדם"! הנה, זכינו בדורנו לראות מפעולותיו והנהגותיו בקודש של מרן הגרא"צ שך. על מה בכה מרן זצ״ל במשך כל ימיו? מה דרש מתלמידיו במשך כל חיי־חיותו? להיות בן־אדם! פעמים רבות היה מרן חוזר על המשפט ד

הסיפור שלי (פרשת בלק)

הבולם עצמו בשעת מריבה סיפר הגה״צ ר׳ אלימלך בידרמן שליט״א: המעשה הבא התרחש בשנה שעברה התשע״ו, באחת מערי המרכז המפורסמות. ערב אחד, חזרה גברת פ. לביתה ועלתה במדרגות הבניין. לבינתיים, פגשה אותה שכנה נוספת

Comments


bottom of page